HISTORIE

 

Původ těchto koček pravděpodobně sahá do Mexika, kde se sphynxové nazývali mexická bezsrstá kočka. První zmínka se objevila kolem roku 1900 a první fotka vyšla v knize The book of the Cat v roce 1903. Předky těchto koček byly též bezsrsté kočky, které chovali Aztékové a nazývali je Xoloitzuintli.  Bezsrstnost je přirozená spontální genová mutace. Geny, které způsobují bezsrstnost se nevyskytují jen u koček. Velmi mnoho sphynxů pochází z koček Palomy a Punkie. Tyto dvě kočky byly nalezeny v 70. letech v Kanadě, kde se toulali po ulicích. Ujal se jich jeden milovník koček, který požádal svoji známou, chovatelku koček, aby Punkie a Palomu zaslala do Nizozemí, kde byly bezsrsté kočky velmi žádané. V nizození se tyto dvě kočky dostali k velmi významnému chovateli Hugovi Hernandezovi a tak začal chov s Punkie a Palomou.

 

Počátky plemene nebyly zdaleka pozitivní a nebylo mnoho lidí, kteří by byli vzniku  tak kontroverzního plemene nakloněni. V průběhu vzniku a upevňování plemene nebyl dostatek nahých koťat spontáně narozených ve vrzích normálně osrstěných koček, která by mohla být použita  v chovných programech Sphynxů. Chovatelé Sphynxů se ale nechtěli vzdát a tak začali přikřižovat jiná plemena s genetickou mutací srsti, zejména Devon Rexe. Toto přikřižování pomohlo nejen rozšířit genetickou základnu, ale přibylo i mnoho genů nových barev, odznaků a zesvětlení. Postupem času, jak se zvětšovala genetická základna tohoto bezsrstého plemene, bylo přikřižování Devon rexů zakázáno.

 

V roce 1988 bylo plemeno sphynx uznáno americkou chovatelskou organizací CFA a poté následovalo uznání i v ostatních zemích.