POPIS PLEMENE

 

 

Hlava je zakulacená s plochým čelem, působí klínovitým dojmem, po stranách mírně zaoblená. Patrné jsou vystouplé lícní kosti. Kůže na hlavě je zvrásněná.

 

Oči jsou velké šikmo posazené, citronového tvaru. Vnější koutky očí směřují k vnější straně ucha. Barva očí ladí se zbarvením kůže.

 

Nos je rovný, silný a zakulacený s patrným stopem.

 

Brada je silná a tlama zakulacená, hmatové vousky vzpřímené nebo ulámané.

 

Uši jsou velmi velké, široké, vzpřímené, otevřeně nasazené s lehce zakulacenými špičkami. Vnitřní strana je bez srsti, na vnějším dolním okraji a zadní straně ucha je slabé osrstění povoleno.

 

Krk je střeně dlouhý, svalnatý a zaoblený.

 

Tělo je středně dlouhé, pevné, osvalené a může působit trochu sudovitým dojmem. Břicho nesmí být tlusté a hruď je silná a zaoblená. Tělo je pokryto teplou zvrásněnou kůží.

 

Nohy jsou v přiměřeném poměru k tělu, středně dlouhé, silné a svalnaté. Zadní nohy jsou o trochu vyšší než nohy přední. Přední jsou od sebe široko posazené a když  si kočka stoupne tvoří písmeno "O". Nohy jsou zakončené dlouhými oválnými tlapkami s výraznými prsty s ,,tlustšími,, polštářky.

 

Ocas je štíhlý, sbíhající do špičky. Délka je přiměřená k tělu.

 

Srst - i přesto, že se jedná o bezsrsté plemeno, neznamená to, že nemají na těle ,, vůbec žádný chlup,,. Když se podíváme zblízka a jemně kočku pohladíme, zjistíme, že má tělo pokryté jemnými, krátkými chloupky - jako broskev- . Tyto chloupky velmi snadno vypadávají a nejčastěji se objevují na uších, čenichu, tlapkách a ocasu.
 
Zbarvení sphynxů je velmi různorodé, vyskytují se v mnoha barevných kombinacích. Nejčastěji se vyskytuje barva želvovinová, černá, skvrnitá, kombinace různých barev s bílými znaky a výjimkou není ani barva modrá či bílá.

 

Velikost  - mezi kočkami a kocoury je znatelný rozdíl, kocouři jsou robustnější a větší, kočky jsou jemnější a drobnější. Váhově se pohybují kočky 3-4,5kg a kocouři 4-5,5kg samozřejmě mohou vážit i víc. Ke své velikosti je sphynx poměrně těžký, nesmí být hubený ani nesmí působit křehkým dojmem.

 

Věk - tyto kočky se dožívají až 15ti let.
 
Povaha - sphynx má mnoho tváří. Je to kombinace povahy psí, opičí, kočičí a ještě mnoha dalších. Sphynxové jsou velmi milé a klidné plemeno. Rádi se nachází ve středu pozornosti a jsou moc rádi za pohlazení a pomazlení od svého pána. Jsou velmi sebevědomí a nepohrdnou žádnou legrací. Hodí se k dětem, když už si nechtějí hrát dájí to najevo velmi jemně. Jen zřídka vytáhnou drápky. Sphynx hodně špatně snáší samotu. Když je moc dlouho sám velmi trpí a někdy se může stát, že z odloučení i onemocní. Proto pokud býváte delší dobu pryč, je dobré pořídít kočce dalšího kamaráda. Dobře se snese se psy i s ostatními kočkami. Sphynx se hodí do bytu. Je potřeba mu ale zajistit dostatek věcí na hraní a na zabavení. Velmi ocení šplhadlo a pokud nebude mít dost věcí, které by mu sloužily k zábavě, jednoduše si je ve vašem bytě najde sám.